Civilna zaštita

Autor: Anamarija Pogorelec, 29. 9. 2021.

Dana 28. 9. 2021. održana je edukacija djece uzrasta od 1. do 4. razreda na temu civilne zaštite. Program je trajao 2 školska sata. Edukacija se provela kao zabavno-edukativna aktivnost namijenjena djeci osnovnoškolske dobi koju djelatnici Područnog ureda civilne zaštite Rijeka održavaju već više godina.

Cilj ovakvih projekata je da se djeci od malena ukaže na neželjene posljedice rizičnih ponašanja te da ih se educira o pravilima i postupanjima ako se nađu na područjima zahvaćenim katastrofama.

Edukaciju su održali djelatnici MUP-a, koji su kroz različite igre, prezentacije i radionice djecu educirali o sprečavanju nesreća i načinima reagiranja u opasnim situacijama, a sve s ciljem stjecanja novih i korisnih znanja u vezi zaštite i spašavanja. U edukaciji su sudjelovali službenici Područnog ureda civilne zaštite Rijeka te policijski službenik Odjela prevencije Policijske uprave primorsko – goranske kao i DVD Hreljin i DVD Zlobin.

Tijekom edukacije mališanima se održala prezentacija o funkciji i uporabi broja 112 i mogućim rizicima od prirodnih i tehnoloških nesreća, kako bi doznali kako se treba ponašati i postupati u slučaju pozivanja pomoći i pružanja osobne i uzajamne zaštite. Zaigrali su zabavno-edukativnu igru „Zemlja rizika“, koja je nastala u suradnji s UNICEF-om i čiji je cilj na zanimljiv način djeci objasniti što oni kao dio zajednice mogu učiniti kako bi bili sigurniji u slučaju potresa, poplave i drugih nepogoda te potaknuti razgovor o smanjenju rizika od katastrofa u školama. Kroz još jednu igru, „Ruksak za katastrofe“, djeci se na zanimljiv način objasnilo što sve treba spremiti u ruksak koji sadrži najnužnije stvari za slučaj katastrofe.

Održala  se i pokazna vježba rada potražnog psa s ciljem edukacije o načinu provođenja aktivnosti traganja i spašavanja za unesrećenim osobama.

Kroz projekt „Policajac moj prijatelj“ policijski službenici PU primorsko – goranske djeci su objasnili svoj rad i način na koji im se mogu izravno obratiti za pomoć te ih se ukratko educiralo o samozaštitnom ponašanju u slučaju nasilja.

Obzirom na epidemiološku situaciju bolesti COVID-19  edukacija  se provela skladu sa svim epidemiološkim mjerama. Navedene aktivnosti provodile su se na više radnih točaka kako ne bi došlo do miješanja djece različitih razrednih grupa.

Veselimo se novim susretima i radionicima u organizaciji Područnog ureda civilne zaštite! smiley

Osnovna škola "Hreljin" / Hreljin 217, HR-51226 Hreljin / os-hreljin.skole.hr / ured@os-hreljin.skole.hr